Nasza strona korzysta z cookies do zbierania anonimowych danych statystycznych oraz do zapamietywania preferencji użytkowanika. Korzystanie z naszej strony oznacza, że o tym wiesz i się na to zgadzasz. Możesz zmienić ustawienia cookies w swojej przeglądarce.
Pm36 Buy 1599 PLN
Lokomotywa Pm36 została zaprojektowana w „Pierwszej Fabryce Lokomotyw w Polsce FABLOK”. Głównym konstruktorem parowozu był wybitny polski konstruktor i naukowiec Kazimierz Zembrzuski.

Przed wybuchem II Wojny Światowej zdążono wyprodukować jedynie dwa egzemplarze oznaczone jako Pm36-1 i Pm36-2. Lokomotywa Pm36-1 została wyposażona (wraz z tendrem) w otulinę aerodynamiczną, która nadała lokomotywie wyjątkowy wygląd. Otulina (przebadana w tunelu aerodynamicznym) pozwalała na rozwinięcie prędkości o 20 km/h wyższej niż bliźniaczej lokomotywie Pm36-2, czyli 140 km/h.

Parowóz Pm36 został zaprezentowany na Wystawie Światowej w Paryżu w 1937 roku. Konstrukcja została doceniona i otrzymała Złoty Medal co było ogromnym osiągnięciem rozwijającego się dopiero przemysłu ciężkiego II RP.

Wojnę przetrwał jedynie jeden egzemplarz Pm36-2, który do 1966 pełnił służbę na sieci kolejowej PKP. Po wycofaniu z eksploatacji lokomotywę przekazano do Muzeum Kolejnictwa. W 1995 roku przeszła remont, który przywrócił ją do ruchu. Podczas remontu przywrócono jej przedwojenne oznaczenie oraz nadano imię „Piękna Helena”.

Przygotowaliśmy zegarek aby przypomnieć tę wyjątkową polską konstrukcję. Powstał w dwóch wersjach, tak jak dwa były egzemplarze parowozu Pm36.
Pm36-1 – z białą tarczą, koperta polerowana, w komplecie z bransoletą mesh.
Pm36-2 – z czarną tarczą, koperta satynowana, w komplecie z paskiem skórzanym Zegarek wyposażony jest w mechanizm z ręcznym naciągiem (Seagull ST3620) , rezerwa chodu przy pełnym naciągu sprężyny do 56h.
Dane techniczne:
Mechanizm Seagull ST3620
Rozmiary: 43x52x13 mm grubości.
Koperta wykonana ze stali chirurgicznej 316L, piaskowana lub polerowana
Wodoodporność: WR100
Tarcza emaliowana w kolorze białym lub czarnym
Wskazówki i indeksy pokryte farbą luminescencyjną
Szkło szafirowe, pokryte jednostronnie powłoką antyrefleksyjną
Pasek skórzany lub bransoleta mesh, szerokość 22 mm
Gwarancja 24 miesiące