Nasza strona korzysta z cookies do zbierania anonimowych danych statystycznych oraz do zapamietywania preferencji użytkowanika. Korzystanie z naszej strony oznacza, że o tym wiesz i się na to zgadzasz. Możesz zmienić ustawienia cookies w swojej przeglądarce.
Dywizjon 303 pierwsza edycja Wyprzedany. Sprawdź nową edycję
Aby dowiedzieć się o nowym zegarku Dywizjon 303 kliknij tutaj

W realizowanych przez Fundacje projektach staramy się zawsze przekazać odbiorcy coś więcej, niż zegarek. Dla większości, sam zegarek, będący szczytowym osiągnięciem mechaniki i precyzji, łączącym wiele dziedzin nauki i techniki – jest już nagrodą samą w sobie. Dla nas - warto by przekazywał on jeszcze jakieś szczególne przesłanie.

Nie innym jest projekt zegarka, realizowanego na zlecenie i według wspólnych decyzji wizualnych grupy entuzjastów zegarków,upamiętniającego dokonania pilotów z 303. Dywizjonu Myśliwskiego – bohaterów Bitwy o Anglię.

Projekt zegarka nawiązuje bezpośrednio do specyfikacji 6B/159 brytyjskiego ministerstwa wojny. Specyfikacja ta określała w sposób precyzyjny wizerunek zegarka oraz klasę dokładności jego mechanizmu. Była szeroko wykorzystywana przez wiele firm w ramach dostaw realizowanych dla Brytyjskiego Ministerstwa Lotnictwa.

Specyfikacja ta określa zegarek o czytelnej, jasnej lub ciemnej tarczy, z wyraźnie naniesionymi indeksami godzinowymi i podziałką minutową. Dodatkowo, określa sposób wskazania czasu jako trójwskazówkowy, z centralnym sekundnikiem, oraz rodzaj mechanizmu jako ręcznie nakręcany.

W oparciu o nią powstał projekt "303".

Pierwszym i podstawowym elementem, jest zawsze serce zegarka. Po raz kolejny sięgnęliśmy po sprawdzony mechanizm Sea Gull ST2551, który towarzyszy projektom realizowanym nas od 2007 roku. Wykazuje przy tym doskonałe parametry techniczno-eksploatacyjne oraz serwisowe.

Mechanizm ten, by odpowiadać specyfikacji projektu, musiał zostać przerobiony. I tak usunięty został moduł automatycznego naciągu. Bęben oraz sprężyna musiała zostać dostosowana do potrzeb mechanizmu z ręcznym naciągiem, aby mechanizm posiadał charakterystyczny punkt oporu po maksymalnym nakręceniu. W celu ustabilizowania precyzji chodu, dobrano idealną długość sprężyny, zapewniającą stabilną rezerwę wynoszącą ponad 50 godzin. Mechanizm został dodatkowo wyregulowany, by osiągnąć maksymalną zbieżność ze specyfikacją 6B/159.


Dzięki tej operacji, uzyskaliśmy nie tylko mechanizm w pełni odpowiadający naszym założeniom technicznym. Uzyskaliśmy coś o wiele większego. Po raz pierwszy w Polsce, producent podjął trud seryjnej modyfikacji mechanizmu w celu dostosowania go produkowanego modelu zegarka. Nie robiono tego nawet w złotej dekadzie polskiego przemysłu 1959-1969. Tym bardziej jest to powód do dumy dla Fundacji, oraz bezpośrednio dla projektanta i autora tej modyfikacji – Marcina „kaido2” Szechowicza - dla którego to dopiero początek drogi jaką obrał i w czym Fundacja będzie go z całych sił wspierać :-)

Koperta, by zbliżyć ją do standardów XXI wieku, została powiększona do 40 mm średnicy i wyposażona w wypukłe szafirowe szkło z powłoką antyrefleksyjną. Wraz z zakręcanym deklem, i dodatkowo uszczelnionym wałkiem i koronką, zapewniło to statyczną wodoszczelność na poziomie 10 atmosfer, czyli 100 m. Pozwala to używać zegarka jako codziennego, bez konieczności jego zdejmowania do pływania, poza nurkowaniem. Pewność w codziennym użytkowaniu zapewnia także materiał z którego jest wykonana – jest to szlachetna, antyalergiczna stal nierdzewna typu 316L – zarezerwowana dotąd dla narzędzi chirurgicznych.

Tarczę wykonano w specjalnej technologii gwarantującej przestrzenność indeksów godzinowych, które doskonale komponują się ze wskazówkami wyposażonymi w tzw. „szlif diamentowy” - obie te technologie podkreślają doskonała jakość każdego komponentu użytego do produkcji tego unikatowego zegarka.

Parametry techniczne:

Średnica: 40 mm
Grubość: 12 mm
Koperta: ze stali 316L
Mechanizm: Gerlach G.3014, rezerwa chodu 50 godzin.
Szkło: szafirowe,jednostronna powłoka antyrefleksyjna
Zakręcany dekiel
Każdy egzemplarz indywidualnie numerowany
Pasek ze skóry naturalnej
Pudełko drewniane